Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

UK Pipe Band Championships

June 10th

£4 – £8

Book tickets here

 

NOVICE JUVENILE B

No Time Band Pipe Major Tartan
1     10:00 Dollar Academy won Drums and 2 Callum Beaumont McNabb
2     10:08 Lochgelly High School Junior 1 Greig Canning Ancient Red MacPherson
3     10:16 Renfrewshire Schools Caitlan MacDonald Blue Ramsay
4     10:24 Lochgelly High School Greig Canning Ancient Red Macpherson
5     10:32 Preston Lodge High School Pipe Band – 3 Adam Davanna Preston Lodge
6     10:40 Down Academy – 4 William Wallace County Down

Adjudicators: Jennifer Hutcheon, Colin Moffett BEM, Gordon Parkes and Robert Mathieson

 

NOVICE JUVENILE A

No Time Band Pipe Major Tartan
1     10:30 St Columba’s School – 2 ensemble pref F. Gray MacLean of Duart
2     10:38 George Heriot’s School – 4 Daniel McDermott Hunting Stewart
3     10:46 George Watson’s College – 1 Ben Duncan Watsonian
4     10:54 Dollar Academy won Drums and 3 Callum Beaumont McNabb

Adjudicators: William Garrett, Barry Donaldson, Harry Russell and Peter Snaddon

 

GRADE 4B

No Time Band Pipe Major Tartan
1     11:00 Hollymount 6 James Ross Maclean of Duart (Modern)
2     11:08 Irvine Memorial won Drums and 5 Modern MacBeth
3     11:16 Altnaveigh Memorial 4 David Hanna Ancient Hunting McPherson
4     11:24 Joseph Forde Memorial David Livingston Royal Stewart
5     11:32 Fraserburgh Royal British Legion Andrew Buchan FLOWER OF SCOTLAND
6     11:40 Stockbridge Christopher Fife Stewart of Appin Muted Hunting
7     11:48 Major Sinclair Memorial Glen Baxter Ancient Hunting Sinclair
8     11:56 Black Raven – Eire 2 Paul Russell Ancient Lindsay
9     12:04 Moneygore William Laffin MacLean of Duart
10 12:12 Tullylagan Jackie Hassin Ancient McGregor
11 12:20 Upper Crossgare 1 Mark Rodgers McLean of Durat
12 12:28 Letterkenny and District – Eire 3 Conor Molloy Modern MacBeth
13 12:36 Bready Ulster Scots Darren Milligan Graham of Menteith
14 12:44 Killeshin – Eire Ger Dunne Stewart Hunting Modern
15 12:52 McDonald Academy Alan Gourley MacDonald of Clan Ranald

Adjudicators: Mark Faloon, Maurice Rhodes, Stuart Coils and Thomas Brown

 

GRADE 4A

No Time Band Pipe Major Tartan
1     10:30 Uddingston Strathclyde 2 John Ligget Frazer red muted
2     10:38 McDonald Memorial Norman McDonald MacDonald of Clan Ranald
3     10:46 Ballyboley 4 Andrew McAnally Lindsay Modern
4     10:54 Royal Burgh of Stirling Amy Turnbull STIRLING/BANNOCKBURN
5     11:02 Clontibret – Eire Wilson Jebb Modern McPherson
6     11:10 Kilbarchan 1 Brian Knight Ancient MacLeod of Harris
7     11:18 Cloughfin 3 Conor McCallion Black Stewart
8     11:26 Syerla and District won Drums and 5 Brian McMullan Ancient Caledonia
9     11:34 Raphoe Ulster Scots – Eire Mark Hasson Hebridean Heather
10 11:42 Arklow – Eire John Earls Ancient Red McPherson
11 11:50 Gransha 6 James Knox Royal Stewart
12 11:58 William Kerr Memorial Robert Kirkland Black Stewart

Adjudicators: David Middleton, Alvis Kerr, William Black and Alan Ronaldson

 

JUVENILE

No Time Band Pipe Major Tartan
1     11:30 Dollar Academy won Drums and 1 Matthew Wilson McNabb
2     11:38 George Heriot’s School – 4 Gregor Speirs Hunting Stewart
3     11:46 George Watson’s College – Juvenile 2 Ross Harvey Watsonian
4     11:54 Preston Lodge High School – 3 Lee Moore Preston Lodge

Adjudicators: William Garrett, Barry Donaldson, Harry Russell and Peter Snaddon

 

GRADE 3B

No Time Band Pipe Major Tartan
1     14:30 Cleland Memorial 2 Caldwell Hamilton MacKenzie
2     14:38 Ayr Pipe Band Society 3 Neil Hall Maclean of Duart
3     14:46 Cullybackey won Drums Warren Robinson Ancient Red McPherson

Adjudicators: Mark Faloon, Maurice Rhodes, Stuart Coils and Thomas Brown

 

GRADE 3A

No Time Band Pipe Major Tartan
1     11:10 Clogher and District 3 Kyle Duddy Grey Stewart
2     11:18 Coalburn I.O.R. 4 Steven McCall Red Frazer
3     11:26 Matt Boyd Memorial 6 Alan Ferguson Modern MacPherson
4     11:34 Denny and Dunipace Pipe Band Craig Whyte Princess Elizabeth
5     11:42 Kildoag 2 Alan Campbell Muted MacPherson
6     11:50 Battlehill Dean Faloon Roxburgh
7     11:58 Colmcille Mark Hasson Ancient Sutherland
8     12:06 Deeside Caledonia Robert D M Grant Grampian
9     12:14 Stockbridge Euan Whitmore Stewart of Appin Muted Hunting
10 12:22 Drumlough Stephen Burrows Prince Charles Edward Stuart
11 12:30 Tullylagan won Drums and 1 Robert Black Ancient MacGregor
12 12:38 Major Sinclair Memorial 5 Nigel O’Neill Ancient Sinclair
13 12:46 McNeillstown Darren Frew Red MacLean
14 12:54 Broughshane and District David Reid Red Frazer Muted

Adjudicators: Jennifer Hutcheon, Colin Moffett BEM, Gordon Parkes and Robert Mathieson

 

GRADE 2

No Time Band Pipe Major Tartan
1     13:30 Portlethen and District Julie Brinklow Portlethen and District Pipe Band
2     13:39 City of Edinburgh 5 ensemble pref David Clunie William Murdoch
3     13:48 Buchan Peterson 4 Peter Morrice Buchan
4     13:57 Ravara 1 Samuel Connolly McBeth
5     14:06 St Marys, Derrytrasna Martin Lennon Ancient Sutherland
6     14:15 St Joseph’s – Eire Tim Farrelly Drummond of Perth
7     14:24 Kilchoman Distillery Isle of Islay Ian Campbell MacDonald of the Isles
8     14:33 Uddingston 6 John Bowes Fraser Red Muted
9     14:42 Royal Burgh of Annan won Drums and 3 Jamie Smith Modern Red Maclauchlan
10 14:51 The Glasgow Skye Association Kenneth MacLeod Macleod of Skeabost
11 15:00 Manorcunningham – Eire 2 Gordon Carson Laggan
12 15:09 Oban Andy Matthews MacLean of Duart

Adjudicators: David Middleton, Alvis Kerr, William Black and Alan Ronaldson

 

GRADE 1

No Time Band Pipe Major Tartan
1     14:00 Police Scotland Fife David Wilton Carnegie of Fife
2     14:10 Inveraray and District 2 Stuart Liddell Ancient MacCallum
3     14:20 Johnstone Donald MacKay Blue MacKay
4     14:30 Scottish Power 5 Christopher Armstrong Scottish Power
5     14:40 St Laurence O’Toole – Eire 6 Alen Tully Green
6     14:50 Field Marshal Montgomery won drums 4 Richard Parkes MBE Drumalig
7     15:00 Peoples Ford Boghall and Bathgate 1 Ross Harvey Ancient Hunting Fraser
8     15:10 Police Scotland and Federation Ewan Henderson Scottish Police Federation
9     15:20 Shotts and Dykehead Caledonia 3 Emmett Conway MacLean
10 15:30 Closkelt William Chesney Drumgooland

Adjudicators: William Garrett, Barry Donaldson, Harry Russell and Peter Snaddon

Details

Date:
June 10th
Cost:
£4 – £8
Website:
https://armagh-navancentre.ticketsolve.com/ticketbooth/shows/873635955

Organizer

RSPBA

Venue

Lurgan Park
Lurgan, + Google Map
View Venue Website