Boghall takes North Berwick G1

0
1
Boghall pictured earlier this season at the British Pipe Band Championships Paisley.
Boghall pictured earlier this season at the British Pipe Band Championships Paisley.

Updated with the full results: Scotland’s Boghall & Bathgate Caledonia won the Grade 1 competition at North Berwick today. St. Thomas Alumni of Houston, Texas took the Grade 2 title and placed third in Grade 1 when they played up in the MSR contest. Five Grade 1 bands withdrew.

The rain that was forecast for the East Lothian coastal village did not materialise and conditions were good.

RESULTS:

Grade 1 – 1. Boghall & Bathgate; 2. Police Scotland Fife; 3. 4. 78th Fraser Highlanders; 5. Canterbury Caledonian Society.
Judges: Ken Eller and Gordon Lawrie (piping); S. Coils (drumming) and D. Brown (ensemble).

Grade 1 (MSR) – 1. Boghall & Bathgate; 2. Police Scotland Fife; 3. St. Thomas Alumni; 4. 78th Fraser Highlanders; 5. Pipe Band Club; 6. Canterbury Caledonian Society.
Judges: Terry Lee, Bob Worrall (piping); Bob Martin (drumming) and Paul Turner (ensemble).

Grade 2 – 1. St. Thomas Alumni; 2. Pipe Band Club; 3. Royal Burgh of Annan; 4. Los Angeles Scots; 5. North Stratton; 6. Peel Regional Police.
Judges: Terry Lee, Bob Worrall (piping); Bob Martin (drumming) and Paul Turner (ensemble).

Grade 3 – 1. The Highlanders (4 Scots); 2. Stockbridge; 3. Coalburn I.O.R.; 4. Denny and Dunipace; 5. Lanark and District; 6. Tweedvale.
Judges: Ken Eller and Gordon Lawrie (piping); S. Coils (drumming) and D. Brown (ensemble).

Juvenile – 1. George Heriot’s School; 2. George Watson’s College; 3. Preston Lodge High School; 4. St Thomas Episcopal School.
Judges: Ken Eller and Gordon Lawrie (piping); S. Coils (drumming) and D. Brown (ensemble).

Grade 4A – 1. Glenrothes and District; 2. 12 Wing RCAF, Canada; 3. Greater Victoria Police, Canada; 4. Royal High (ensemble preference); 5. Stockbridge; 6. High Desert, Albuquerque, USA.
Judges: Terry Lee, Bob Worrall (piping); Bob Martin (drumming) and Paul Turner (ensemble).

Grade 4B – 1. Celtic (Nelson), New Zealand (ensemble preference); 2. Camelon and District; 3. Sri Dasmesh, Malaysia; 4. Vienna Pipes and Drums, Austria; 5. Grande Prairie and District, Canada; 6. Peebles Ex-Servicemen’s.
Judges: Ken Eller and Gordon Lawrie (piping); S. Coils (drumming) and D. Brown (ensemble).

Novice Juvenile A – 1. North Lanarkshire Schools; 2. George Watson’s College; 3. West Lothian Schools; 4. George Heriot’s School.
Judges: Terry Lee, Bob Worrall (piping); Bob Martin (drumming) and Paul Turner (ensemble).

Novice Juvenile B – 1. North Lanarkshire Schools; 2. Capital District Youth Pipe Band, USA; 3. Scottish Fire and Rescue Service; 4. Preston Lodge High School Pipe Band; 5. West Lothian Schools; 6. Tynecastle.
Judges: Ken Eller and Gordon Lawrie (piping); S. Coils (drumming) and D. Brown (ensemble).