The National Piping Centre’s Junior competition took place today, February 17, in both of the NPC venues at Cowcaddens and the West End. The full results were as follows:

OVERALL WINNERS
Chanter Champion: Laura Shennan – Kevin Quail Memorial Quaich
U13 Champion: Rory Forbes – Wallace Bagpipes Trophy
U15 Champion: Lachlan Rennie – The NPC Trophy
U18 Champion: Gregor Grierson – Glasgow City Council Trophy

•The main prize winners at the NPC Junior competition 2024, from left: Laura Shennan, Rory Forbes, Fergus Dorrington, Alasdair Sutherland Bullock, Gregor Grierson, Lachlan Rennie and Lewis Maxwell.

U-18 Piobaireachd

  1. Gregor Grierson – Clan Gregor Society Trophy
  2. Hector Finlayson
  3. Lewis Maxwell
  4. Ross Aitcheson
  5. Arran Green
  6. Paul MacKay

U-18 MSR

  1. Lewis Maxwell – Royal Scottish Pipers Society Trophy
  2. Douglas Baird
  3. Gregor Grierson
  4. Arran Green
  5. Hector Finlayson
  6. Peter MacKay

U-18 Jig

  1. Fergus Dorrington – Scottish Power Pipe Band Trophy
  2. Ross Aitchison
  3. Arron Hughes
  4. Hector Finlayson
  5. Ryan McCreadie
  6. Arran Green

U-15 Piobaireachd

  1. Lachlan Rennie – The Piobaireachd Society Trophy
  2. Lorne McIntyre
  3. Grace Kelman
  4. Arran Brown
  5. Archie Leonard
  6. Hamish Stevens

U-15 March

  1. Lachlan Rennie – The National Piping Centre Trophy
  2. Grace Kelman
  3. Rory Cairns
  4. Rory Menzies
  5. Fergus Beattie
  6. Henry MacRae

U-15 Strathspey and Reel

  1. Lachlan Rennie – Strathclyde Police Pipe Band Trophy
  2. Rory Cairns
  3. James Silcock
  4. Arthur MacKay
  5. Alfie Arthur Robertson
  6. Lorne McIntyre

U-13 Piobaireachd Ground

  1. Alasdair Sutherland Bullock – Royal Highland Fusiliers Trophy
  2. Rory Forbes
  3. Sydney Charles
  4. Blake Ainslie
  5. Liam Keating
  6. Finlay Gray

U-13 March

  1. Rory Forbes – Jock Elliot Memorial Trophy from G1 Reeds
  2. Sydney Charles
  3. Liam Keating
  4. Harris Cooper
  5. Ruby Warren
  6. Finlay Gray

Chanter March

  1. Laura Shennan – R.T. Shepherd & Son Trophy
  2. Aaron Kane
  3. Layla Reilly
  4. Giselle Lee
  5. Harry Smith
  6. James Woods

Chanter Slow Air

  1. Layla Reilly – James Begg Cup
  2. Aaron Kane
  3. Laura Shennan
  4. Giselle Lee
  5. Harry Smith
  6. Hannah Seaman

Freestyle Event

This was an online submission event, focussing on creating a digital musical performance. 

  1. Magnus Stone 
  2. Flora Stone 
  3. James Silcock 
  4. Arran Green