Solo piping results from summer CLASP competitions 2023

0
3

The Competition League for Amateur Solo Pipers have had three competitions in July at Luss Highland Gathering, Rosneath in Victoria Halls, and most recently at Inveraray Highland Games on Tuesday July 18.

Luss Highland Games

Grade 1 – Piobaireachd

  1. Colin Innes
  2. Marc Warnock
  3. Craig Turnbull

Grade 2 – Piobaireachd

  1. Rob Rogers
  2. Donald Morrison

Grade 3 – Piobaireachd

  1. Adam Aitcheson

Grade 1 – 2/4 March

  1. Colin Innes
  2. Marc Warnock
  3. Jamie Gallagher

Grade 1 – Strathspey & Reel

  1. Colin Innes
  2. Marc Warnock
  3. Jamie Gallagher

Grade 2 – 2/4 March

  1. Donald Morrison
  2. Rob Rogers

Grade 2 – Strathspey & Reel

  1. Donald Morrison
  2. Rob Rogers

Grade 3 – 2/4 March

  1. Colin Bathgate
  2. Adam Aitcheson

Grade 3 – Strathspey & Reel

  1. Colin Bathgate
  2. Adam Aitcheson

Rosneath Highland Games (Victoria Halls)

•Some competitors and organiser Helen Campbell from Rosneath Highland Games. The piping events were held indoors in the Victoria Halls this year. 

Grade 1 – Piobaireachd

  1. Ben Hall
  2. Marc Warnock
  3. Cameron Appleton-Seymour

Grade 2 – Piobaireachd

  1. Laura McEwan
  2. William Wardrope

Grade 3 – Piobaireachd

  1. Sophie Stringer
  2. Kathryn McEwan
  3. Adam Aitcheson

Grade 1 – 2/4 March

  1. Marc Warnock
  2. Colin Innes
  3. Ben Hall

Grade 1 – Strathspey & Reel

  1. Marc Warnock
  2. Colin Innes
  3. Ben Hall

Grade 3 – 2/4 March

  1. Colin Bathgate
  2. Kathryn McEwan
  3. Sophie Stringer

Grade 3 – Strathspey & Reel

  1. Colin Bathgate
  2. Kathryn McEwan
  3. Adam Aitcheson

Inveraray Highland Games

•Con Houlihan, Kathryn McEwan and Jamie Gallagher at Inveraray Highland Games.

Grade 1 – Piobaireachd

  1. Marc Warnock
  2. Cameron Appleton-Seymour
  3. Con Houlihan

Grade 2 Piobaireachd

  1. William Wardrope

Grade 3 Piobaireachd

  1. Sue Kennedy
  2. Sophie Stringer
  3. Kathryn McEwan

Grade 1 – 2/4 MARCH

  1. Marc Warnock
  2. William Wardrope
  3. Jamie Gallagher

Grade 1 – 2/4 Strathspey & Reel

  1. Marc Warnock
  2. Jamie Gallagher
  3. William Wardrope

Grade 3 – 2/4 March

  1. 1st Grant Walker
  2. 2nd Sophie Stringer
  3. 3rd Adam Aitchison

Grade 3 – Strathspey & Reel

  1. 1st Adam Aitchison
  2. 2nd Grant Walker
  3. 3rd Sophie Stringer