Results from Inveraray

0
4
Cameron MacDougall

Updated with CLASP results. – It was a humid and dry day today in Inveraray in glorious Argyll for the annual Inveraray Highland Games.

In the Ceòl Mòr competitions, Cameron MacDougall from Nigg took the A Grade trophy, John Dew the B Grade trophy, while young Brodie Watson-Massey Andrew Hutton lifted the C Grade trophy.

RESULTS:

P/A Grade
Ceòl Mòr – 1. Cameron MacDougall; 2. Jamie Forrester; 3. Sarah Muir; 4. Connor Sinclair; 5. Angus D. MacColl; 6. Donald MacPhee.
Judges: Patricia Henderson and John Wilson.
March – 1. Calum Brown; 2. Alasdair Henderson; 3. Angus D. MacColl; 4. Connor Sinclair; 5. Pipe Major Ben Duncan; 6. Angus J. MacColl.
Strathspey and Reel – 1. Alasdair Henderson; 2. Angus D. MacColl; 3. Pipe Major Ben Duncan; 4. Angus J. MacColl; 5. Sarah Muir; 6. James MacKenzie.

B Grade
Ceòl Mòr
– 1. John Dew; 2. Pipe Major Ben Duncan; 3. Ashley McMichael; 4. Willie Bone; 5. Lachie Dick; 6. Jamie Elder.
March – 1. Calum Moffat; 2. Callum Wynd; 3. Greig Wilson; 4. John Dew; 5. Jamie Elder; 6. Ross Miller.
Strathspey and Reel – 1. Ursa Beckford; 2. Greig Wilson; 3. John Dew; 4. Finlay Cameron; 5. Ross Miller; 6. Jonathan Simpson.

Andrew Frater and Ian McLellan enjoy the piping at Inveraray today.
Andrew Frater and Ian McLellan enjoy the piping at Inveraray today. Ashley McMichael is the competitor in this photo.

C Grade
Ceòl Mòr
– 1. Andrew Hutton (Old Men of the Shells); 2. Gwenäel Dage; 3. Brodie Watson-Massey; 4. Angus MacPhee; 5.= Fraser Allison and Brian Mulhearn.
March – 1. Fraser Allison; 2. Greg McAllister; 3. Ryan Cupples-Menendez; 4. Anna Smart; 5. Ross Connor; 6. Andrew Bova.
Strathspey and Reel – 1. Greg McAllister; 2. Ross Connor; 3. Fraser Allison; 4. Brodie Watson Massey; 5 Rebecca Tierney; 6. Connor Jardine.

Junior Ceòl Mòr – 1. Luke Kennedy; 2. Logie Johnston; 3. Ewan Lindsay; 4. Thomas McCallum.

Novice – 1. Archie Johnston; 2. Ewan McCarten; 3. Ryan Logan.

Under 15
March
– 1. Logie Johnston; 2. Matthew McKerrel; 3. Christopher McCarten.
Strathspey and Reel – 1. Logie Johnston; 2. Christopher McCarten; 3. Matthew McKerrel.

CLASP logo

CLASP
Ceòl Mòr
Grade
1 – 1. Stuart Gaudin; 2. Robert Wilson; 3. Gill Cairns.
Grade 2 – 1. Stewart Allan; 2. Duncan Lamont; 3. Stephen Whitton.
Grade 3 –1. Hector Thomson; 2. Dorothy Moodie; 3. Meghan Kenny.

Grade 1
March – 1. James Waugh; 2. Robert Wilson; 3. Con Houlihan.
Strathspey and Reel – 1. Robert Wilson; 2. Con Houlihan; 3. Bianca Kail.

Grade 2
March
– 1. Iain Kirkwood; 2. Dugald MacLeod; 3. Duncan Lamont.
Strathspey and Reel – 1. Iain Kirkwood; 2. Stewart Allen; 3. Duncan Lamont.

Grade 3
March
– 1. Hector Thomson; 2. Megan Kenny; 3. Lachlan MacDonald. Strathspey and Reel – 1. Hector Thomson; 2. Lachlan MacDonald; 3. Megan Kenny.

CLASP Judges: Ian Hurst (Ceòl Mòr) and Euan Anderson (Ceòl Beag)