Argyllshire Gathering’s 150th anniversary: draw and prize money

0
29

Further to our report last month on the Argyllshire Gathering’s invitational piping competitions to mark its 150th anniversary, organisers are now able to post the draw, judges and prize money for the respective categories is as follows:

Ceòl Mòr (commences in the Argyllshire Gathering Halls in Breadalbane Street at 12.00 on August 25 followed by an MSR competition then a medley)
1. Angus D. MacColl, Benderloch.
2. Finlay Johnston, Isle of Tiree.
3. Alasdair Henderson, Dunoon.
4. Stuart Liddell, Inveraray.
5. Sarah Muir, Campbeltown.
6. Jamie Forrester, Isle of Mull.
7. Willie McCallum, Benderloch.
Judges: Colin MacLellan, Ian MacFadyen and Dr. Angus MacDonald.
Prize money: first £300, second £200 and third £100.

MSR
1. Sarah Muir.
2. Alasdair Henderson.
3. Finlay Johnston.
4. Willie McCallum.
5. Stuart Liddell.
6. Jamie Forrester.
7. Angus D. MacColl.
Judges: Ian Duncan, John Wilson and Barry Donaldson.
Prize money: first £300, second £200 and third £100.
Overall winner (of Ceòl Mòr and MSR): £500.

Medley
1. Finlay Johnston.
2. Jamie Forrester.
3. Stuart Liddell.
4. Angus D. MacColl.
5. Alasdair Henderson.
6. Willie McCallum.
7. Sarah Muir.
Judges: Ian Duncan, Dr. Angus MacDonald and Barry Donaldson.
Prize money: first £300, second £200 and third £100.

A reduced ‘live’ audience will be able to attend. Ticket details to follow in due course.

Oban Games

Held at Mossfield Park on August 26.

A March and A Strathspey and Reel

Glenn Brown, Oban 2017.
  1. Jenny Hazzard, Edinburgh.
  2. Angus J. MacColl, Benderloch.
  3. Calum Brown, Peterculter.
  4. Sarah Muir, Campbeltown.
  5. Gordon Bruce, Kilwinning.
  6. Jonathan Greenlees, Glasgow.
  7. Greig Canning, Kirkcaldy.
  8. Steven Leask, Glasgow.
  9. William McCallum, Campbeltown.
  10. Donald MacPhee, Alexandria.
  11. Steven Gray, Lockerbie.
  12. Pipe Major Ben Duncan, Royal Scots Dragoon Guards, Edinburgh.
  13. Jamie Forrester, Isle of Mull.
  14. Cameron MacDougall, Nigg.
  15. Alan Russell, Kelty.
  16. Stuart Liddell, Inveraray.
  17. Angus D. MacColl, Benderloch.
  18. Calum Watson, Bathgate.
  19. Billy Geddes, Dumfries.
  20. Darach Urquhart, Glasgow.
  21. Matt Wilson, Dollar.

Judges: Ian Duncan, Barry Donaldson (A Marches) and John Wilson, Ian MacFadyen (A Strathspey and Reel).
Prize money:
March: first £150, second £120, third, £95, fourth £80 and fifth £70.
Strathspey and Reel: first £150, second £120, third £95, fourth £80 and fifth £70.

B March and B Strathspey and Reel

John Dew, Oban 2019.
  1. John MacDonald, Bridge of Don.
  2. Dan Nevans, Glasgow.
  3. Fraser Allison, Balfron.
  4. Kristopher Coyle, Carrickfergus.
  5. Andrew Ferguson, Dollar.
  6. Callum Wynd, Dunblane.
  7. Jamie Elder, Auchtermuchty.
  8. Ruaraidh Brown, Dunblane.
  9. Sandy Cameron, Roy Bridge.
  10. Ross Miller, Glasgow.
  11. Archie Drennan, Drumnadrochit.
  12. Brodie Watson-Massey, Edinburgh.
  13. Dr. Peter McCallister, Dunblane.
  14. John Dew, Crieff.
  15. Andrew Hall, Glasgow.
  16. Finlay Cameron, Roy Bridge.
  17. Jonathon Simpson, Roy Bridge.
  18. Decker Forrest, Isleornsay, Skye.

Judges: John Wilson, Ian MacFadyen (B Marches) and Ian Duncan, Barry Donaldson (B Strathspey and Reels).

Prize money:
March: first £100, second £75, third £65, fourth £55 and fifth£45.
Strathspey an Reel: first £100, second £75, third £65, fourth £55 and fifth £45.

Jigs
Competitors who have entered the Jig competition can play when they have finished their March or Strathspey and Reel. The judges for the Jig competition are Dr. Angus MacDonald and Colin MacLellan.
Prize money: first £100, second £70, third £60, fourth £50 and fifth £40.

As we reported last month, the competitions will NOT count towards gradings.

• The history of the Argyllshire Gathering is currenty being serialised on Bagpipe.News.